O rasie


Wzorzec Shar Pei

KRAJ POCHODZENIA: 
Chiny

KLASYFIKACJA FCI:

Grupa 2 Sznaucery, pinczery, molosy, szwajcarskie psy pasterskie i rasy pokrewne.

KRÓTKI RYS HISTORYCZNY:

Ta chińska rasa liczy prawdopodobnie ponad 2000 lat. Psy wykorzystywano do pilnowania stad , polowania, stróżowania a także do walk. W XX wieku shar peie trafiły do USA i stały się synonimem bogactwa i pozycji społecznej. W 1981r. zatwierdzono tymczasowy wzorzec rasy, który następnie zastąpiono wzorcem ostatecznym.

WYGLĄD OGÓLNY:

Aktywny, zwarty pies średniej wielkości, o kwadratowej sylwetce. Pofałdowana skóra na czaszce i kłębie, małe uszy i „hipopotamia” kufa nadają mu unikalny wygląd. Psy większe i mocniejsze niż suki.

ISTOTNE PROPORCJE:

Wysokość w kłębie Shar Peia jest niemal równa długości ciała, mierzonego od łopatki do guza kulszowego, zwłaszcza u psów. Długość kufy jest niemal równa długości czaszki.

USPOSOBIENIE:

Pies opanowany, niezależny, wierny, przywiązany do swojej rodziny.

GŁOWA:

Raczej duża w stosunku do wielkości tułowia. Skóra na czole tworzy zmarszczki przechodzące na policzki i niżej tworząc podgardle.

NOS:

Duży i szeroki, pożądany czarny, ale każdy kolor dopuszczalny stosownie do umaszczenia. Szerokie, rozwarte nozdrza.

KUFA:

Charakterystyczna dla rasy. Szeroka od nasady do wierzchołka nosa, nigdy zbieżna. Wargi i kufa dobrze wypełnione. Wybrzuszenie u nasady nosa dopuszczalne.

PYSK:

Pożądane niebiesko-czarne – język, podniebienie, dziąsła i wargi. Różowe plamy na języku dopuszczalne. Cały język różowy w wysokim stopniu niepożądany. U psów o jasnym umaszczeniu cały język jest jednolicie lawendowy.

SZCZĘKI/ZĘBY:

Szczęki mocne, dokładny zgryz nożycowy, tzn. górne siekacze szczelnie przykrywają dolne i są pionowo ustawione w szczękach. Wypełnienie dolnej wargi nie powinno być na tyle duże aby wpływało na zgryz.

OCZY: 

Ciemne, w kształcie migdałów, o groźnym wyrazie. Jaśniejsze oczy dopuszczalne przy jasnym umaszczeniu. Skóra, fałdy i włosy otaczające oczy nie mogą zaburzać funkcjonowania oczu i powiek. Jakikolwiek ślad podrażnienia gałki ocznej, spojówki albo powiek w wysokim stopniu niepożądany. Oczy wolne od entropium.

USZY: 

Bardzo małe, dość grube, w kształcie trójkątów równobocznych, lekko zaokrąglone na końcach, wysoko osadzone, końcówki skierowane w stronę oczu, osadzone dokładnie nad nimi, szeroko, przylegające do czaszki. Stojące uszy w wysokim stopniu niepożądane.

SZYJA:

Średniej długości, mocna, dobrze osadzona na łopatkach. Luźna skóra pod szyją, ale nie przesadnie.

TUŁÓW:

Fałdy skóry na tułowiu u dorosłego psa w wysokim stopniu niepożądane, oprócz fałd na kłębie i u nasady ogona, gdzie są one umiarkowanie wykształcone.

LINIA GÓRNA: 

Lekko opadająca za kłębem; dalej wznosi się nieznacznie do lędźwi.

GRZBIET: 

Krótki, mocny.

KLATKA PIERSIOWA:

Szeroka i głęboka.

LINIA DOLNA: 

Lekko uniesiona w partii lędźwiowej.

OGON:

Gruby i okrągły u nasady, stopniowo zwężający się do końca. Bardzo wysokie osadzenie ogona jest cechą charakterystyczną rasy. Może być noszony wysoko i zakręcony, ściśle skręcony albo słabo zwinięty noszony na boku. Brak lub skrócenie ogona w wysokim stopniu niepożądane.

KOŃCZYNY PRZEDNIE:

Proste, średniej długości, o mocnym kośćcu. Skóra na przednich kończynach bez śladu fałd.

KOŃCZYNY TYLNE:

Umięśnione, mocne, umiarkowanie kątowane, oglądane z tyłu prostopadle ustawione do podłoża i równolegle do siebie. Fałdy skóry na udzie i podudziu, śródstopiu podobnie jak zgrubienia skóry na stawach skokowych niepożądane.

WŁOS:

Charakterystyczny dla rasy: krótki, szorstki i szczeciniasty. Włos jest prosty , na kończynach najczęściej przylegający. Brak podszerstka. Włos występuje w dwóch odmianach: horse (sztywny, krótki), i brush ( do 2,5cm długości). Nigdy nie korygowany.

UMASZCZENIE:

Wszystkie jednolite kolory oprócz białego dopuszczalne. Ogon i tylna strona ud może być jaśniejsza. Ciemniejszy odcień na grzbiecie i na uszach dopuszczalny.

WIELKOŚĆ:

Wzrost: 44-51 cm w kłębie

WADY:

-Zgryz inny niż nożycowy (niewielki tyłozgryz dopuszczalny).

-Niewypełniona kufa.

-Plamisty język (nie dotyczy różowych plam).

-Duże uszy.

-Nisko osadzony ogon.

-Włos dłuższy niż 2,5 cm .

WADY DYSKWALIFIKUJĄCE:

-Płytka kufa z wyraźnym tyłozgryzem; przodozgryz.
Cały różowy język.

-Dolna warga zawinięta tak, że zakłóca prawidłowość zgryzu.

-Okrągłe, wyłupiaste oczy. Entropium, ektropium.

-Skóra, fałdy albo włosy zakłócające normalne funkcjonowanie oczu.

-Stojące uszy.

-Skrócony ogon lub jego brak.

-Ciężkie fałdy skóry na tułowiu (oprócz kłębu i nasady ogona) i kończynach.

-Niejednomaściste umaszczenie (albinotyczne, pręgowane, łaciate, czarne podpalane.

UWAGA:

Psy muszą mieć dwa, normalnie rozwinięte jądra, w pełni usytuowane w mosznie. Jakakolwiek widoczna ingerencja chirurgiczna (zwłaszcza dotycząca warg i powiek) powoduje, że pies nie podlega ocenie.

Copyright © www.megimor.pl - blog o najlepszej hodolwi Shar Pei :)